Ciekawe pomniki przyrody Puszczy Białowieskiej
Przemierzając Puszczę Białowieską natknąć się można na gatunki, które ze względu na swoje charakterystyczne cechy stały się już osławionymi pomnikami przyrody.
- I tak jednym z pomników jest najgrubszy dąb puszczy – Dąb Wielki Mamamuszi (im. Jacka Wysmułka) z pniem o obwodzie prawie 700 cm.
- Dąb Car – 500-letni i ok. 41- metrowy kolos, który usechł prawie 20 lat temu i do dziś stoi martwy nad brzegiem rzeki.
- Dąb Kongresowy – o niezwykle pięknym i regularnie osadzonym w gruncie pniu, miejsce spotkań – stąd i nazwa.
- Dąb Beczka – o łudząco przypominającym beczkę kształcie pnia, wysoki na ponad 30 metrów.
- 37 - metrowy Dąb Król Północy, z pięknym regularności pniem, bez widocznych oznak zamierania czy wysychania.
- I inne wyjątkowe w swojej budowie, grubości i strzelistości dęby – pomniki jak, Dąb Imperator Południa, Dąb Król Nieznanowa, Dąb Krzyż Południa, Dąb Dominator czy słynny Dąb Jagiełły, pod którym rzekomo przesiadywał sam Władysław Jagiełło przed wyprawą pod Grunwald.
Dla turysty – oglądanie pomników przyrody białowieskiej to nie tylko podziwianie ich unikalności, ogromu i wyjątkowości, ale i niesamowita historia każdego z osobna. Każde drzewo, a już zwłaszcza pomniki – dwustu, trzystu i czterystuletnie mają swoją wyjątkową, wciągającą historię, nad którą wręcz trzeba na chwilę przystanąć.